Pohodové rehabilitace v lázních

15. září 2022 , 16:17

15. září 2022, 16:17

 

"Verunka (14) speciální cvičení potřebuje k rozchození nožiček, bohužel po operaci v říjnu, jakoby zapomněla na co nožičky má a její pohyb je teď omezen na tahání po zadečku a to už sama krásně lozila, stavěla se a chodila s pomocí za ruce, v chodítku apod.

Operace byla proto, aby se kolena přeoperovala do výše takové, aby usnadnila chůzi a byly povoleny šlachy, aby Verunka měla hezky nožičky rovné. Cvičení a to opravdu pořádné, je jediná její naděje na chůzi. A tím, že už je to velká slečna, tak nosení, tahání, byť jen do vozíku nebo na posazení do jídelní židle, či koupání, převlékání je velmi těžké.

Chůzí usnadní život i mě a ostatním kteří s Verunkou přichází do styku", napsala nám maminka Verunky do nadace. 

 

Verunka i její maminka jsou velké bojovnice, které společně dokázaly už neskutečné věci, jež souvisí s Verunčinou nemocí. A my si moc přejeme, aby bojovaly i nadále a jsme rádi, že jim v tomto můžeme pomoci.

„Dala jsem jí jméno Veronika.

Znamená to vítězství."

maminka Lenka

 

Příběh Verunky

Mamince Lence zasadil život mnoho bolestivých úderů. Týden po porodu ve Zlíně přišla o chlapečka. Za zázrak považovala, když otěhotněla znovu. Holčička se ale narodila předčasně a vážila pouhých 730 gramů.

„Dala jsem jí jméno Veronika. Znamená to vítězství. Vše se vyvíjelo slibně. Jenže pak jí prasklo střevo a lékaři na to nepřišli. Za tři týdny dostala těžkou otravu. Stačilo málo a skončila by v nebíčku,“ vypráví Lenka. „Zachránila ji doslova na poslední chvíli operace v Brně. Vzápětí se jí utrhly obě sítnice a zůstala slepá, dodává se slzami v očích.

Když byl Verunce rok, přidaly se ještě epilepsie a dětská mozková obrna. „Nyní již epileptické záchvaty nemá. Hezky leze a s pomocí se snaží chodit. Navštěvuje speciální školu. Je to moje sluníčko. Motivujeme ji, jak to jen jde,“ vypráví maminka. „Jezdíme do Zlína na speciální rehabilitační cvičení. Vždy je vidět značný pokrok, ale stojí to spoustu peněz. Tři týdny po třech hodinách denně přijdou na 60 až 80 tisíc. Šest tisíc měsíčně dám za potravinové doplňky, které jí pomáhají. Není nemocná, netrpí nachlazením ani dřívějšími průjmy.“

Verunka podstoupila v Olomouci náročnou operaci kolen a šlach, aby se jí nožky narovnaly a s chodítkem byla schopna chůze. Obě nohy měla v sádře. „Pooperační stav byl náročný, hodně bolesti a slz,“ popisuje Lenka, která na poloviční úvazek pracuje. Proto velmi vítá pomoc kunovického domova pro osoby se zdravotním postižením Bělinka, kde po dobu její práce Verunka pobývá.

Lenčino manželství se po deseti letech rozpadlo. „Trvalo mi dlouho, než jsem prozřela a odstěhovala se,“ přiznává. „Velkou oporou mi byla maminka a přátelé. Nyní žiju v Modré. Konečně v klidu a v harmonickém vztahu s přítelem Romanem. Exmanžel mi bohužel ale řádně neplatí výživné a z bývalého vztahu dodnes splácím dluhy.“

(převzato z blesk.cz | Autor textu Slávka Červená)

 

Nadace Z + M přispěla Verunce na speciální rehabilitace Reha Klim částkou 15 000 Kč a přejeme jí i mamince, aby si cvičení hezky užily a strávily příjmné chvíle v Sanatoriích Klimkovice.

AquaKlim, s.r.o.

Sanatoria Klimkovice

Hýlov 24, 742 84 Klimkovice

 

www.sanklim.cz 

 

T | +420 800 229 228, E | recepce@sanklim.cz